news

تجربه راحتی و امنیت با درب برقی

در این بخش به نحوه کارکرد درب های اتوماتیک الکترومکانیکی یا درب برقی پرداخته شده است.

درب برقی چیست؟

درب برقی ، جدیدترین نسل درب های سنتی است که به دلیل دارا بودن قابلیت باز شدن و بسته شدن به طور اتوماتیک، با نام درب های اتوماتیک نیز شناخته می شوند. درب برقی با توجه به مکانی که قرار است مورد استفاده قرار گیرد، انواع مختلفی دارد و در انواع ساختمان ها اعم از ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی، نظامی، آزمایشگاهی، بیمارستان و ... می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

نحوه کارکرد درب های برقی

درب های اتوماتیک بسته به نوع کارکردشان، در سه دسته الکترومکانیکی، هیدرولیکی و پنوماتیکی قرار می گیرند، در این بخش به نحوه کارکرد درب های اتوماتیک الکترومکانیکی یا درب برقی پرداخته شده است.درب برقی با استفاده از سنسورهای مادون قرمز (چشمی) که یکی در بیرون و یکی در درون فضای مورد نظر نصب می شود، حرکت درب را تعیین می نماید و از برخورد اشخاص و وسایل نقلیه با درب جلوگیری می کند. به این صورت که یکی از چشمی ها نور مادون قرمز را دریافت و دیگری نور مادون قرمز را ارسال می نماید و اگر مانعی در این بین قرار گیرد، عملکرد درب متوقف می شود.

برد الکترونیک، یکی از اجزای مهم درب های اتوماتیک محسوب می شود و در نحوه کارکرد درب برقی نقشی حیاتی دارد. در واقع برد الکترونیک مشخص می کند که درب چه زمانی باز شود و چه زمانی بسته شود.

تامین نیروی لازم برای باز کردن و بستن درب توسط درب برقی، به وسیله چرخ دنده و گیربکس صورت می گیرد. به عبارت دیگر، چرخ دنده یا موتور، با استفاده از جریان برق با ولتاژ 24 تا 90 نیروی محرک برای بسته شدن یا باز شدن درب برقی را فراهم می کند؛ اما نیروی ایجاد شده به وسیله چرخ دنده معمولا به تنهایی برای حرکت دادن درب کافی نیست؛ به همین دلیل، با استفاده از گیربکس، نیروی ایجاد شده توسط موتور، تقویت می-شود.

برای اینکه درب برقی عملکرد صحیحی داشته باشد، لازم است تا جهت حرکت و همچنین عرض ورودی به دقت تشخیص داده شود؛ برای این منظور، از قطعه ای به نام انکدر در پشت موتور استفاده می شود که هنگام چرخش موتور، پالس هایی را به کنترل باکس ارسال می کند و از این طریق عملکرد صحیح درب برقی را تضمین می نماید.

درب برقی معمولا دارای یک ریموت کنترل است که به منظور ارسال فرمان از راه دور به کار برده می شود. اما در صورتیکه ریموت کنترل برای درب برقی وجود نداشته باشد، با توجه به نوع درب اتوماتیک، معمولا از شستی کنترل استفاده می شود.کارکرد درب برقی در مواقع اضطراری

یکی از محتمل ترین شرایط اضطراری که ممکن است هر زمانی رخ دهد، قطع جریان برق به دلایل مختلفی از جمله نقص فنی درب اتوماتیک، بروز مشکلات فنی در روند انتقال جریان برق، جیره-بندی انرژی برق و ... می باشد.

همانطور که پیش تر توضیح داده شد، درب برقی با استفاده از انرژی برق، نیروی لازم برای حرکت موتور و در نهایت باز و بسته شدن درب را تامین می نماید؛ از این رو در صورت قطع برق، اگر از قبل تمهیداتی در نظر گرفته نشده باشد، عبور و مرور عملا با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

راه حل ها و تمهیداتی که برای کارکرد درب برقی در یک چنین مواقع اضطراری ای در نظر گرفته شده است، در ادامه شرح داده شده است.

1. سیستم برق اضطراری

استفاده از سیستم برق اضطراری یا UPS می تواند در زمان قطع برق، به طور خودکار به کار بیافتد و برق مورد نیاز برای عملکرد درب برقی را تا چند ساعت تامین نماید. بسته به اینکه میزان قدرت و توان سیستم برق اضطراری تا چه اندازه است، می توان از 3 تا 8 ساعت و در سیستم های برق اضطراری قدرتمندتر، حتی تا 24 ساعت از بابت تامین برق مورد نیاز درب برقی آسوده خاطر بود.2. خلاص کردن درب اتوماتیک به صورت دستی

یکی دیگر از تمهیداتی که در زمان قطع برق برای کارکرد درب برقی در نظر گرفته شده است، فراهم نمودن امکان خلاص کردن درب اتوماتیک به صورت دستی می باشد. برای اینکار تنها کافی است تا محور گیربکس خلاص شود تا از این طریق بتوان درب را باز و بسته کرد.

نحوه باز و بسته شدن در های برقی با توجه به کاربری ای که دارند، متفاوت است؛ به همین دلیل چگونگی خلاص کردن گیربکس در هر یک از انواع درهای برقی متفاوت می باشد.

به عنوان مثال برای برخی از انواع در های اتوماتیک، برای خلاص کردن گیربکس از آچار آلن و یا کلید مخصوصی که در پک درب اتوماتیک موجود است، استفاده می شود.

همچنین در هر یک از انواع دیگر در های اتوماتیک، می توان از سیم بکسل، ریسمان آویزان یا باز کردن درب روی دستگاه اصلی برای خلاص کردن درب اتوماتیک در زمان قطع برق و باز و بسته کردن درب برقی به صورت دستی، استفاده کرد.

منتظر تماس شما هستیم

میتوانید با شرکت تماس تلفنی داشته باشید تا ما در اسرع وقت به شما اطلاعات و کمک لازم را بدهیم.

ما در 24 ساعت شبانه روز آماده هستیم تا به یاری شما بشتابیم.